سلامت اداری

بهبود و سلامت سازمانی و پیشگیری از تخلفات و مفاسد اداری

اعلام رده بندی فاسدترین کشورهای جهان

به گزارش ایسنا "سازمان بین المللی شفافیت"گزارش سالانه خود درباره دامنه فسادمالی و اداری در کشورهای مختلف جهان را انتشار داده است.این گزارش برای گستردگی فساد شاخص هایی را تدوین کرده و بر این اساس ،کشورهای مختلف از نظر وجود میزان فساد مالی و اداری در هر یک از آنها رده بندی شده اند.

در گزارش سال 2007 میلادی این سازمان ، کشور دانمارک همراه با فنلاند و سنگاپور با شاخص عددی یک داریای کمترین میزان فساد دانسته شده اند در حالی که کشورهای برمه و سومالی با شاخص های عددی 179 در پایین ترین رده قراردارند.

این گزارش برای ایران شاخص عددی 131 را محاسبه کرده که معادل شاخص های تعین شده برای کشورهای بروندی ،هندوراس ، لیبی ، فیلیپین و یمن است.

برای سایر کشورها این گزارش عبارت است :

(افغانستان ، چاد، سودان 172 )

(تاجیکستان ،آذربایجان،بلاروس، قرقیزستان،لیبریا،زیمباوه150)

کشورهای خاور میانه :رژیم اشغالگرقدسبا شاخص 30 دارای کمترین میزان فساد و عراق با شاخص 178 دارای بیشترین میزان فساد مالی و اداری تشخیص داده شده است.

سایر کشور های خاور میانه :

قطر 32 ، امارات متحده عربی 34 ، بجرین 46 ، عمان  و اردن 53 ، کویت 60 ، عربستان 79 ، لبنان 99

سازمان بین المللی شفافیت در گزارش خود می نویسد از میان کشورهای منطقه خاورمیانه که کنوانسیون سازمان ملل علیه فساد را امضا کرده اند اردن کویت لیبی قطر امارات و یمن گامهای اساسی در مبارزه با فساد برداشته اند اما سایر کشورها در این زمینه چندان موفق عمل نکرده اند.

سازمان بین المللی شفافیت هدف خودرا در پیشبرد همکاری بین المللی برای ریشه کن کردن فساد مالی و اداری در کشورهای مختلف عنوان می کند.

کنوانسیون سازمان  بین الملل علیه فساد در اکتبر سال 2003 میلادی جنبه اجرایی یافت و تا کنون 140 کشور از جمله تاجیکستان به آن پیوسته اند اما جمهوری اسلامی ایران و افغانستان آنرا امضا نکرده اند.

این سازمان در سال 1993 میلادی به عنوان یک سازمان غیر دولتی در آلمان تاسیس شد و دارای 100 شعبه در مناطق مختلف جهان است و گزارشهایی را در مورد گستردگی فساد مالی واداری در مناطق مختلف جهان تهیه میکند.

سازمان بین المللی شفافیت بخصوص این نظر را مردود میداند که ساختار اداری کشورهای پیشرفته در مقایسه با کشورهای در حال توسعه از سلامت بیشتری برخوردار است و در بررسی های سالیانه خود تمامی کشورها را مورد بررسی قرار می دهد.

از سال 1995 میلادی سازمان بین المللی شفافیت شاخص تشخیص فساد را بر اساس معیار های یکسان برای رده بندی کشورهای مختلف از نظر سلامت و فساد مالی و اداری در هر سال تدوین و منتشر کرده است.

در کنار شاخص بانک جهانی در اندازه گیری فساد مالی و اداری گزارش سازمان بین المللی شفافیت از مراجع قابل اعتنا در تعیین سلامت شرایط مالی و اداری کشورهای جهان محسوب میشود.

در گزارش سال 2007 میلادی این سازمان شاخص فساد مالی و اداری برای کشورهای سوییس 7 ،کانادا9 ، انگلیس12 ، آلمان 16 ،ژاپن17 ، فرانسه 19 ، آمریکا20 ،ترکیه 63 ، چین 72 ،هند72 و روسیه 143 اعلام شده است.

منبع :ماهنامه موعود ،شماره113


+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۹ساعت   توسط ف - الف  |